1206Y2500124KST
DigiKey Part Number
1608-1206Y2500124KSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y2500124KST
Description
CAP CER AUTOMOTIVE
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.12 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206Y2500124KST Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)