1206Y1K00272KST
DigiKey Part Number
1608-1206Y1K00272KSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y1K00272KST
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Detailed Description
2700 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)