1206Y1000392FFT
DigiKey Part Number
1206Y1000392FFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y1000392FFT
Description
CAP CER 3900PF 100V C0G/NP0 1206
Detailed Description
3900 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206Y1000392FFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)