1206Y1000271JET is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
270 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206Y1000271JET
DigiKey Part Number
1206Y1000271JET-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y1000271JET
Description
CAP CER 270PF 100V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206Y1000271JET Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)