1206J5000272JDT
DigiKey Part Number
1206J5000272JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J5000272JDT
Description
CAP CER 2700PF 500V X7R 1206
Detailed Description
2700 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206J5000272JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)