1206J2501P00BCT is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
1 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric)
1206J2501P00BCT
DigiKey Part Number
1206J2501P00BCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J2501P00BCT
Description
CAP CER 1PF 250V C0G/NP0 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206J2501P00BCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)