1206J2500560GCT is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
56 pF ±2% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric)
1206J2500560GCT
DigiKey Part Number
1206J2500560GCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J2500560GCT
Description
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206J2500560GCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)