1206J1000221FCT
DigiKey Part Number
1608-1206J1000221FCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1206J1000221FCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1206J1000221FCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J1000221FCT
Description
CAP CER 220PF 100V C0G/NP0 1206
Detailed Description
220 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206J1000221FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)