1206J0630562JXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Similar
Datasheet
Similar
Upgrade
KEMET
KYOCERA AVX
KEMET
5600 pF ±5% 63V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206J0630562JXT
DigiKey Part Number
1206J0630562JXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J0630562JXT
Description
CAP CER 5600PF 63V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206J0630562JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)