Image for 0805Y5000391KKT is not available
0805Y5000391KKT
DigiKey Part Number
1608-0805Y5000391KKTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y5000391KKT
Description
MLC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)