0805Y2500561JFT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Similar
Similar
560 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805 (2012 Metric) Standard MLCC
0805Y2500561JFT
DigiKey Part Number
0805Y2500561JFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y2500561JFT
Description
CAP CER 560PF 250V C0G/NP0 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805Y2500561JFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)