0805Y2000223JET
DigiKey Part Number
0805Y2000223JET-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y2000223JET
Description
CAP CER 0.022UF 200V X7R 0805
Detailed Description
0.022 µF ±5% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805Y2000223JET Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)