0805Y2000100FKT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Image for 0805Y2000100FKT is not available
0805Y2000100FKT
DigiKey Part Number
1608-0805Y2000100FKTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y2000100FKT
Description
MLC
Detailed Description
10 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)