0805Y0500272FCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
2700 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0805 (2012 Metric)
0805 (2012 Metric) Standard MLCC
0805Y0500272FCT
DigiKey Part Number
0805Y0500272FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y0500272FCT
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G/NP0 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805Y0500272FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)