0805J6300180FCT
DigiKey Part Number
0805J6300180FCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J6300180FCT
Description
CAP CER 18PF 630V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 pF ±1% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805J6300180FCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)