0805J2500271GFT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
270 pF ±2% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805J2500271GFT
DigiKey Part Number
0805J2500271GFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J2500271GFT
Description
CAP CER 270PF 250V C0G/NP0 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805J2500271GFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)