0805J2500223KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KEMET
YAGEO
Johanson Dielectrics Inc.
Upgrade
KEMET
Similar
TDK
In Stock: 748
Similar
TDK
In Stock: 835
Walsin Technology Corporation
0.022 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805J2500223KXT
DigiKey Part Number
0805J2500223KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J2500223KXT
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805J2500223KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)