0805J1000471JCT
DigiKey Part Number
1608-0805J1000471JCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-0805J1000471JCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-0805J1000471JCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J1000471JCT
Description
CAP CER 470PF 100V C0G/NP0 0805
Detailed Description
470 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805J1000471JCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)