0603Y5000391JXT
DigiKey Part Number
0603Y5000391JXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y5000391JXT
Description
CAP CER 390PF 500V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0603Y5000391JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)