0603Y2508P20DCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Parametric Equivalent
8.2 pF ±0.5pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603Y2508P20DCT
DigiKey Part Number
0603Y2508P20DCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y2508P20DCT
Description
CAP CER 8.2PF 250V C0G/NP0 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603Y2508P20DCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)