0603Y2500180GCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
18 pF ±2% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603Y2500180GCT
DigiKey Part Number
0603Y2500180GCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y2500180GCT
Description
CAP CER 18PF 250V C0G/NP0 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603Y2500180GCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)