0603Y1000682JXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
6800 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603Y1000682JXT
DigiKey Part Number
0603Y1000682JXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y1000682JXT
Description
CAP CER 6800PF 100V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603Y1000682JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)