0603Y1000102KXTT01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 6 398
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
TDK
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Walsin Technology Corporation
Image for 0603Y1000102KXTT01 is not available
0603Y1000102KXTT01
DigiKey Part Number
1608-0603Y1000102KXTT01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y1000102KXTT01
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Detailed Description
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)