0603Y0630222KST is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
2200 pF ±10% 63V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603Y0630222KST
DigiKey Part Number
1608-0603Y0630222KSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y0630222KST
Description
CAP CER AUTOMOTIVE
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603Y0630222KST Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)