0603Y0500103KST is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 49 485
Datasheet
Taiyo Yuden
In Stock: 729
Datasheet
Walsin Technology Corporation
Image for 0603Y0500103KST is not available
0603Y0500103KST
DigiKey Part Number
1608-0603Y0500103KSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603Y0500103KST
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Detailed Description
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)