0603J5000561KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
560 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603J5000561KXT
DigiKey Part Number
0603J5000561KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603J5000561KXT
Description
CAP CER 560PF 500V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603J5000561KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)