0603J250P600BUT
DigiKey Part Number
1608-0603J250P600BUTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-0603J250P600BUTCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-0603J250P600BUTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603J250P600BUT
Description
CAP CER 0.6PF 250V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.6 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0603J250P600BUT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)