0603J2506P80BFT
DigiKey Part Number
0603J2506P80BFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603J2506P80BFT
Description
CAP CER 6.8PF 250V C0G/NP0 0603
Detailed Description
6.8 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0603J2506P80BFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)