0603J1000273KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Direct
KEMET
0.027 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
0603J1000273KXT
DigiKey Part Number
0603J1000273KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603J1000273KXT
Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603J1000273KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)