0603J0630271FFT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
270 pF ±1% 63V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603J0630271FFT
DigiKey Part Number
0603J0630271FFT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603J0630271FFT
Description
CAP CER 270PF 63V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0603J0630271FFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)