0603J0500473KXT
DigiKey Part Number
1608-1361-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1361-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1361-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603J0500473KXT
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Detailed Description
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0603J0500473KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)