0603J0160683JDT
DigiKey Part Number
0603J0160683JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603J0160683JDT
Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603
Detailed Description
0.068 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0603J0160683JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)