P42NR3R0K5ST
DigiKey Part Number
1761-P42NR3R0K5STTR-ND - Tape & Reel (TR)
1761-P42NR3R0K5STCT-ND - Cut Tape (CT)
1761-P42NR3R0K5STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P42NR3R0K5ST
Description
CAPACITOR, SMT, 0402, 3 PF
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.038" L x 0.020" W (0.97mm x 0.51mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)