WP710A10LSURDK
DigiKey Part Number
754-WP710A10LSURDK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP710A10LSURDK
Description
LED RED DIFFUSED T-1 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.75V Radial - 3 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WP710A10LSURDK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.75V
Mfr
Current - Test
2mA
Packaging
Bulk
Viewing Angle
50°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Lens Color
Red
Wavelength - Peak
645nm
Lens Transparency
Diffused
Package / Case
Radial - 3 Leads
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Round with Domed Top
Size / Dimension
2.80mm Dia
Lens Size
2.90mm Dia
Height (Max)
7.10mm