SA15-11SURKWA
DigiKey Part Number
754-SA15-11SURKWA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA15-11SURKWA
Description
1.5" RED LED DISPLAY
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 3.7V 10mA 1.850" H x 1.305" W x 0.502" D (47.00mm x 33.15mm x 12.75mm) 10-DIP (1.600", 40.64mm)
Category
Common Pin
Common Anode
Manufacturer
Kingbright
Color
Red
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.7V
Part Status
Active
Current - Test
10mA
Number of Characters
1
Millicandela Rating
210mcd
Size / Dimension
1.850" H x 1.305" W x 0.502" D (47.00mm x 33.15mm x 12.75mm)
Wavelength - Peak
645nm
Digit/Alpha Size
1.50" (38.10mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Display Type
7-Segment
Package / Case
10-DIP (1.600", 40.64mm)