AA1608SURSK
DigiKey Part Number
754-AA1608SURSKTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-AA1608SURSKCT-ND - Cut Tape (CT)
754-AA1608SURSKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA1608SURSK
Description
LED RED CLEAR 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.95V 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Test
20mA
Mfr
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
645nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V