VP4032K122R250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 831
Datasheet
390 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount 2-SMD, J-Lead
VP4032K122R250
DigiKey Part Number
VP4032K122R250-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VP4032K122R250
Description
VARISTOR 390V 1.2KA 2SMD JLEAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VP4032K122R250 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
KEMET
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
25J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Varistor Voltage (Typ)
390 V