VE0603K300R030
DigiKey Part Number
399-13782-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13782-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13782-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VE0603K300R030
Description
VARISTOR 47V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VE0603K300R030 Models
Category
Current - Surge
30 A
Manufacturer
KEMET
Energy
0.1J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
160 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Maximum AC Volts
30 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
38 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
47 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Max)
51.7 V