UD2-4.5NEN-L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
UD2-4.5NEN-L
DigiKey Part Number
UD2-4.5NEN-L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UD2-4.5NEN-L
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UD2-4.5NEN-L Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
3.6 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
0.45 VDC
Part Status
Active
Operate Time
2 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
1 ms
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
250VA, 220W
Coil Resistance
202.5 Ohms
Coil Current
22.2 mA