T598X106M075ATE090
DigiKey Part Number
399-T598X106M075ATE090TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T598X106M075ATE090CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T598X106M075ATE090DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598X106M075ATE090
Description
CAP TANTALUM POLYMER AUTOMOTIVE
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 75 V 2917 (7343 Metric) 90mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T598X106M075ATE090 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
75 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz