T598B155M050ATE200 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 1 878
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 50 V 1411 (3528 Metric) 200mOhm @ 100kHz
T598B155M050ATE200
DigiKey Part Number
399-T598B155M050ATE200TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598B155M050ATE200
Description
CAP TANT POLY 1.5UF 50V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
T598B155M050ATE200 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
1.5 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz