T551B107K060AH
DigiKey Part Number
399-13607-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T551B107K060AH
Description
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 60 V Axial, Can 100mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T551B107K060AH Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial, Can
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
60 V