T543X476M035ATE030
DigiKey Part Number
399-12244-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-12244-1-ND - Cut Tape (CT)
399-12244-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T543X476M035ATE030
Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 30mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T543X476M035ATE030 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
35 V
Ratings
COTS
Type
Molded
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz