T541X337K016CH6720 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
T541X337K016CH6720
DigiKey Part Number
399-T541X337K016CH6720TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T541X337K016CH6720
Detailed Description
EDA/CAD Models
T541X337K016CH6720 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz