T530X158M2R5AHE005
DigiKey Part Number
399-T530X158M2R5AHE005TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T530X158M2R5AHE005CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T530X158M2R5AHE005DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T530X158M2R5AHE005
Description
CAP TANT POLY 1500UF 2.5V 2917
Detailed Description
1500 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 5mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T530X158M2R5AHE005 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
1500 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm @ 100kHz