T527S336M016ATE200
DigiKey Part Number
399-T527S336M016ATE200TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T527S336M016ATE200CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T527S336M016ATE200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T527S336M016ATE200
Description
CAP TANT POLY 33UF 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 1206 (3216 Metric) 200mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T527S336M016ATE200 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
33 µF
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Voltage - Rated
16 V