T527I107M006ATE100
DigiKey Part Number
399-10528-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10528-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10528-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T527I107M006ATE100
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T527I107M006ATE100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
I
Voltage - Rated
6.3 V