T521V476M016AHE040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 961
In Stock: 601
Panasonic Industry
In Stock: 4
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
T521V476M016AHE040
DigiKey Part Number
T521V476M016AHE040-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521V476M016AHE040
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T521V476M016AHE040 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz