T520V476M016AHE045 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 1 020
KEMET
In Stock: 2 375
Datasheet
In Stock: 760
KYOCERA AVX
In Stock: 73
KYOCERA AVX
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 45mOhm @ 100kHz
T520V476M016AHE045
DigiKey Part Number
399-T520V476M016AHE045TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520V476M016AHE045
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Detailed Description
EDA/CAD Models
T520V476M016AHE045 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Voltage - Rated
16 V