T520U107M006ATE055
DigiKey Part Number
399-12335-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-12335-1-ND - Cut Tape (CT)
399-12335-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520U107M006ATE055
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2312 (6032 Metric) 55mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T520U107M006ATE055 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
U
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz